Одмор во Калофер - Хотел Калифер

Еднодневен пакет во Хотел Калифер, КалоферХотелот "Калифер" се наоѓа во подножјето на балканските планини, во близина на планината Средна Гора. Хотелот е во ренесансен стил, изграден главно со природни материјали - камен и дрво. На приземјето има таверна која служи традиционални локални јадења. Семеен хотел "Калифер", исто така, има сопствен паркинг.

ЕДНОДНЕВЕН ПАКЕТ: VIP цена: 18644 денари (302 €)
ВИП ваучерoт е за до ДВАЕСЕТ лица и вклучува:

 • Едно ноќевање 
 • Користење на таверна со целосно опремена кујна
 • Интернет
 • Паркинг
 • Туристички данок

Во Калофер се наоѓа Националниот музеј "Христо Ботев", дел од стоте национални туристички објектот на Бугарскиот туристички сојуз. Друга локална знаменитост е Музејот на просветното дело, кој е сместен во една од првите училишта во Бугарија. Нејзиниот основач е таткото на револуционерот  Христо Ботев - даскал Ботјо Петков.

Хотелот располага со 10 соби (8 двокреветни соби и 2 спални). Секоја соба има купатило. На првиот кат има пет соби и општ хол. На вториот кат има пет соби и голема јужна тераса со уникатен поглед на градот. Зградата е во преродбенски стил, изградена главно со природни материјали - камен и дрво. На приземјето има таверна која служи традиционални локални јадења. Хотелот располага со сопствен паркинг.

Градот Калофер се наоѓа во подножјето на јужните падини на Стара Планина. Се наоѓа на 56 км. од Пловдив, 222 километри. од Бургас, 300 км / од Варна и 164 км / од Софија.
Во Калофер се наоѓа Националниот музеј "Христо Ботев", дел од стоте национални туристички објектот на Бугарскиот туристички сојуз.
Градот е важен премин за многу правци во областа на националниот парк "Централен Блакај" - кон планинарскиот дом "Рај", врв Ботев, водопадот Рајското прскало, како и кон резерватот "Џендема" и уште многу правци. Специјално изградена за туристите е екопатеката "Бела река", која започнува непосредно по Машкиот манастир и поминува низ едни од најубавите и живописни предели во текот на безбедната дел на "Џендема". Екопатеката е со многу добра инфраструктура и со интерактивни едукативни игри за деца и возрасни, претставувајќи ја флората и фауната на овој регион. На располагање за туристите се високппланински водичи со професионална опрема. Долината на Тунџа и Белата река обезбедуваат големи можности за излети за време на викендите.

Услови на понудата

 • Ваучерот треба да се купи пред истекот на рокот на важење на понудата.
 • Секој има право да купи неограничен број ваучери.
 • ВИП ваучерот е за до дваесет лица за сместување во сите видови соби, но при максимално искористување на редовни кревети во просторијата.
 • Домашни миленици - дозволено (со претходна нарачка).
 • Сите дополнителни плаќања се вршат на рецепција во хотелот.
 • Валидност на ваучерот: од 01  мај до 30 септември 2022 година.
 • Понудата не важи за официјалните празници.
 • Пред да купите ваучер, треба да прашате за слободни места на телефонски број: +359 885/20 84 03.
 • По купувањето на ваучерот, треба да ја потврдите Вашата резервација, диктирајќи го кодот на ваучерот по телефон: +359 885/20 84 03.
 • Видете ги сите општи услови.

Плаќање

 • Плаќањето на ваучерите се врши само и единствено во сајтот на VipPonuda.com.
 • Инаку Vipponuda.com не носи одговорност за понудената услуга.

Хотел Калифер

Хотел "Калифер"
Гр. Калофер
Тел: +359 ******

Тел: +359 ******        
E-mail: [email protected] 

Website:www.hotelkalifer.bg
Facebook: Hotel-Kalifer

ВИП Понудата е обезбедена од Хотел "Калифер", Калофер

Коментари
Валидност на ваучер: Валидност на ваучер: од 01.05.2022 до 30.09.2022

Уште понуди:

За да видите данните за контакт, трябва да сте регистриран потребител.